Sky is the limit – brzmi przysłowie, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. I niestety cena, dlatego z glinki robi się raczej małe rzeczy. Ważny wymóg: nie do żywności.

Przede wszystkim robi się małe figurki i biżuterie. Także oprawki np. do szydełka, ołówków itp. Ja przyglądałam się różnym metodom robienia biżuterii.

Okładka do zeszytu:DISPLAY ITEM - Peony Journal- secret diary- sketchbook- polymer clay - fantasy steampunk gothic lolita blank OOAKKubka jako takiego nie można zrobić ale można go okleić z wierzchu:

The parrot mug by klio1961, via Flickr Klio Tsaliki

Kubeczek powyżej przypomina w stylu sutasz.  Z polimeru można tworzyć biżuterię która przypomina sutasz.

Jaką biżuterię można robić?

Wszelkiego rodzaju koraliki, wisiorki, broszki, kolczyki, bransoletki, słowem wszystko.

Nemravka

Ciekawe desenie otrzymuje się przez umiejętne mieszanie kolorów:

 • wałkujemy modelinę na placuszki, układamy różne kolory warstwami, przecinamy i mamy paseczki. Placuszki można zwinąć w rulonik i po przecięciu go mamy spiralkę.
 • Poprzez rozwałkowanie na cienki wałeczek, połączenie 2 lub więcej kolorowych wałeczków i skręcenie ich, a następnie kilkukrotne złożenie na pół i ponowne rozwałkowanie rękami, uzyskujemy ciekawe desenie kolorystyczne jak w kamieniach półszlachetnych
 • polymer clay - flower by Asunainna ciekawa metoda to tworzenie lasek, które zawierają w sobie różne kształty. Robi się je przez łączenie cienkich wałeczków, owijanie ich paskami modeliny i łączenie razem. Laskę taką potem przecina się na plasterki, które następnie nakleja na placuszek modeliny. Można w ten sposób zrobić deseń jak na materiale. Trudno to wytłumaczyć ale najprościej wpisać w google lub youtube polymer clay cane
 • można też zrobić przejścia kolorystyczne (skinner blend) ale wydaje mi się że bez maszynki do makaronu jest to chyba nie wykonalne
 • koralik można uformować w dłoniach, można go oblepić plasterkami z laski. Dziurkę robi się przekłuwając koralik igłą. Trzeba to robić ostroznie, wkręcając igłę aby nie zdeformować koralika.
 • można też robić coś w rodzaju rurek, które potem nawleka się na rzemyk
 • biżuterię można dekorować przez wciskanie koralików, malowanie cieniami do powiek

Pozornie wydaje się to wszystko bardzo proste. Wystarczy poznać pare zasad łączenia kolorów i tworzenia ciekawych deseni.

Ale potrzeba do tego sporo wprawy.

Jeśli chcesz zacząć masa tutoriali jest na youtubie. Nie musisz znać języków. Wystarczy patrzeć. Szczególnie ciekawe są tutoriale włoskie. Nie znam włoskiego ale wystarczy oglądać.

Inspiracji najlepiej szukać na pinterest.com. Można się jednak zniechęcić bo tyle tam pięknych rzeczy i jest to rzeczywiscie wyższa szkoła jazdy.

Leaves necklace made from polymer clay

Ilustracje w tym wpisie to nie są niestety moje prace, lecz inspiracje znaleziona na pinterest.com

One Comment
 1. Dzień dobry,
  Na różnych stronach internetowych widziałam krążki (ok 1 mm grubości) z glinki polimerowej. W jaki sposób można je uzyskać? Czy jest do tego jakieś urządzenie? Pozdrawiam

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *