Mój najnowszy batik – lilie wodne. Robiłam go około miesiąca.  W batiku nigdy nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy, ale z tego jestem bardzo zadowolona. Świetny efekt dało wydrapanie brzegów w ostatnim etapie i włożenie w nie różowego koloru, który nadał liliom charakterystyczny różowy odcień. Ten batik tak mi się podoba, że może zrobię jeszcze jeden z motywem lilii.
batik lilie wodne

batik lilie wodne

Lilie wodne wychodzą świetnie w batiku i mają pożądany kolor biały. Dlatego postanowiłam zrobić kolejne batiki kwiatowe z liliami wodnymi. Tym razem zdecydowałam zrobić wodę w ciemnym kolorze tak aby kwiaty i liście lepiej się odcinały od tła.  Tym  razem batik lilie wodne jest w tonacjach pomarańczowo zielonych co dodaje ciekawy efekt kolorystyczny.  Ciemne tło zdało egzamin bo liście wyrażnie rysują się na tle wody.  Udało mi się też uzyskać perspektywę w przypadku liści. W batiku nie jest to latwe, chyba że ktoś zrobi dokładny rysunek i się tego trzyma.

Dla mnie największy urok tworzenia batiku polega na tym, że jest on wielką niewiadomą. Nigdy nie wiemy co wyjdzie i każdy etap jest odkryciem czegoś nowego.  Nie raz się zdarza, że świetnie zapowiadający sie batik, na koniec wychodzi taki sobie. Czasem zaś nic nie zapowiada wspaniałego efektu. Dlatego nie lubię robić dokładnego projektu lecz wolę iść na żywioł.

Lilie dają tak wspaniałe efekty, że chyba zrobię następne.

 

batik kwiaty lilie wodne

batik kwiaty lilie wodnePrzeważnie prawa i lewa strona batiku wygląda inaczej. Tym razem są prawie identyczne. Wosk nie zawsze przenika na lewą stronę, dlatego trzeba srpawdzić lewą stronę i ewentualnie poprawić. Czasem niedopatrzenie tego daje bardzo ciekawe efekty i lewa strona może być ładniejsza od prawej.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *