Jestem coraz bardziej zafascynowana techniką malowania na jedwabiu. Postanowiłam stworzyć cykl kwiatów malowanych na jedwabiu, wykorzystując do tego celu swoje rysunki kwiatów outline.

Wbrew pozorom nie jest to technika trudna. Największą trudność ,przy malowaniu na jedwabiu, stanowi takie namalowanie konturu guttą aby linia nie umożliwiała przelewania się farby przez granicę. Kolejna największa trudność to uzyskanie ładnego, równomiernego przenikania się kolorów. O ile w akwareli, tworzenie się granicy na brzegu rozlanej farby stanowi niewątpliwy urok i efekt pożądany, to w malowaniu na jedwabiu stanowi błąd i wygląda brzydko. Jeśli zauważymy, że farba wpłynęła w obszar innego koloru tworząc wyraźnie ograniczoną plamę, trzeba szybko rozetrzeć granicę wodą. Ograniczona plama farby tworzy brzydki efekt i unika się go malując na wilgotnej powierzchni, gdzie farba rozchodzi się równomiernie tworząc przenikanie się kolorów bez wyraźnej granicy.

malowanie na jedwabiu

Technika malowania na jedwabiu

Aby móc malowania na jedwabiu należy materiał rozpiąć na specjalnym stelażu lub ramce tak aby przy malowaniu materiał nie dotykał do podłoża. Jedwab moczymy. Następnie na mokro rozpinamy na stelażu lub przypinamy pinezkami do drewnianej ramki. Tak przygotowany jedwab należy zostawić do wyschnięcia lub wysuszyć suszarką. Na tak przygotowanym materiale można już zacząć malować. Stosujemy tu specjalne farby do jedwabiu.

Na jedwabiu farba płynie bardzo szybko i szybko schnie, dlatego najtrudniejszą sztuką jest uzyskanie równomiernych efektów przenikania się kolorów. Ponieważ farba się bardzo szybko rozpływa, bardzo trudne jest zapanowanie nad kształtem.  Farba szybciej się rozpływa na wilgotnej powierzchni i przy mokrym pędzlu. Nabierając jak najmniej rozcieńczoną farbę na suchy pędzel możemy w miarę uzyskać pożądane kształty. Jednak po chwili plama barwne utraci swoją stabilność i rozpłynie się. Jest to fajne jeśli chcemy uzyskać fantazyjne, rozmyte efekty.

Jeśli jednach chcemy namalować konkretne kształty, musimy posłużyć się guttą, która stanowi granicę i uniemożliwia przelewanie się farby. Istnieją gutty w różnych kolorach oraz gutta bezbarwna, która znika po utrwaleniu pozostawiając białą kreskę. Przy malowaniu na jedwabiu ładnie wygląda zgrabna, cienka linia. Aby ją uzyskać, warto zaopatrzyć się w specjalny aplikator do gutty.

Nanoszenie gutty wymaga sporej wprawy. Należy prowadzić linię szybkim, zdecydowanym ruchem od siebie, aby uzyskać ładną, cienką linię. Niestety każde zawahanie się i drgnięcie ręki powoduje pogrubienie się linii i nieładne purchle. Nie każdy umie szybko narysować kontur, dlatego można posłużyć się specjalnym mazakiem do malowania na jedwabiu, który znika potem pod wpływem wody. Oczywiście na jedwabiu nie możemy sobie uprzednio zrobić szkicu ołówkiem. Jedwab jest przezroczysty, dlatego należy przygotować sobie wzór na papierze i przekalkować go na jedwab przy pomocy mazaka do jedwabiu. Dopiero później na tak utworzoną kreskę nakładamy guttę. Po nałożeniu guttę należy znowu wysuszyć.

Malując na jedwabiu nie można maczać po prostu pędzla w farbie, która mogłaby się zabrudzić innym kolorem i nadmiernie rozcieńczyć wodą. Niewielką ilość farby, 2-3 krople, nakładamy na paletkę plastikową, najlepiej przy pomocy pipetki lub zakraplacza.

Po zakończeniu malowania na jedwabiu należy pracę utrwalić żelazkiem. Prasujemy przez papier – pergamin (np. papier do pieczenia) z obu stron, bardzo dokładnie aby farba się dobrze utrwaliła. Następnie pierzemy jedwab pod wodą z mydłem i prasujemy jeszcze raz.

Zdaniem specjalistów w tej dziedzinie, dobrze utrwalony, malowany jedwab jest trwały i niezniszczalny. Można malować na jedwabiu chusty, szale, apaszki, bluzki, powłoczki na poduszki i rzecz jasna obrazki na ścianę. Malowany jedwab nie powinien się spierać. Oczywiście nie wkładamy tego do pralki lecz delikatnie pierzemy ręcznie przy użyciu mydła lub delikatnych płynów.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *