Nie jest łatwo z głowy narysować człowieka w różnych pozach, mimo że ludzi widzimy na codzień.  W sklepach dostępne są figurki drewniane do rysowania. Można je ustawić w różny sposób i pomagać sobie rysując ludzi w różnych pozach. Do tej pory ich nie używałam. Wydaje się, że takie manekiny są szczególnie przydatne do  rysowania anime, komiksów, filmów rysunkowych itd.

Mało się tym interesowałam, chociaż, kto wie może odkryję w sobie talent, do rysowania ludzi w ruchu, gdyż jako dziecko rysowałam komiksy. Miałam koleżankę w przedszkolu i szkole podstawowej i razem rysowałyśmy komiksy. Były to rzecz jasna melodramaty o miłości, takie bajki dla dziewczynek. Gdy koleżanka zmieniła klasę, rozeszłyśmy się i potem już nigdy nie rysowałam komiksów. Może szkoda.

W dzisiejszych czasach większości artystów nie stać na zatrudnianie modela. Na warsztatach plastycznych uczestnicy muszą dodatkowo płacić za modela, który do tego gada, rusza się itd. Można robić zdjęcia ludzi, ale ile możemy zrobić tych zdjęć. Zainteresowałam się więc figurkami do rysowania ludzi.

Wpadłam na informacje o figurkach do rysowania, które przypominają realistycznych ludzi i mogą znacznie ułatwić nauczenie się rysowania ludzi w różnych pozach.

Figurki wykonane są z masy plastycznej i mają przeguby na wszystkich częściach ciała pozwalające na prawie dowolne ustawienie pozycji ciała. Mamy do wyboru produkty 2 firm, o ile  się dobrze zorientowałam, japońskie (body-kun i body-chan) i chińskie (Figma archtype).

Dostępne są firgurki mężczyzny i kobiety w 4 wersjach kolorystycznych. Figurki ułożone w skomplikowane pozy nie będą stały na stole dlatego do figurek dołączony jest statyw. Figurkę osadzamy na statywie korzystając z dziurki na plecach, dzięki czemu możemy mieć np. latającego supermena, człowieka skaczącego, biegnącego itp. Figurki body-kun i body-chan mają dodatkową część statywu będącą jakby obejmą, która obejmuje figurkę w talii i ułatwia ustawienie.

Poniżej filmiki z youtube gdzie mamy porównanie produktów tych 2 firm.

Figurki Body-kun, body-chan są droższe i mają więcej akcesoriów oraz bardziej zaawansowany statyw.  Wśród akcesoriów znajdziemy cały zestaw wymiennych dłoni o różnym ułożeniu palców. Ponadto mamy laptop, miecz japoński, tablet, pistolet, telefon komórkowy i długopis. Figurki FA mają tylko zestaw wymiennych dłoni.

Figurki różnią się budową ciała. Figurki BB przypominają budowę ludzi młodych, raczej nastolatków. Są nieco nieproporcjonalne, bardziej jak postacie anime. Szczególnie marna jest kobieta mająca nieproporcjonalnie dużą głowę, duże piersi w stosunku do ciała. Jest bardzo chuda i ma nieproporcjonalnie małe dłonie.  Kobieta jest dużo mniejsza niż mężczyzna czyli gdy ustawimy parę tańczącą wygląda jakby chłopak tańczył z młodszą siostrą. To może przeszkadzać w rysowaniu.

Figurki FA są zdecydowanie lepiej zbudowane, przypominają proporcje ciała dorosłych, dość umięśnionych ludzi. Ich wadą są mniej estetyczne przeguby. Przeguby pozwalają na większe możliwości ruchu, ale pozostawiają dziury, które nie wyglądają estetycznie. Jednak jako pomoc do rysunku nie powinno to stanowić przeszkody.

Figurki są niestety bardzo małe. Mają ok. 15 cm wysokości, co może utrudniać rysowanie na ich podstawie. Figurki BB są wyższe (ale na dobrą sprawę tylko chłopak).

Dopiero zastanawiam się nad zakupem tych figurek i zadaję sobie pytanie o jakość tworzywa, z którego są zbudowane. Czy te figurki się nie rozlecą zbyt szybko?  Podejrzewam że zostały wyprodukowane nie dla artystów lecz jako zabawki, gdyż są sprzedawane w działach zabawek dla dzieci. Może więc są solidne, tak aby wytrzymały poczynania dzieci. Artysta będzie je raczej wyginał ostrożnie.

Jak wynika z filmiku powyżej plastik figurek FA jest gorszej jakości. Za to połączenia są bardziej gładkie niż BB.

Postanowiłam poszukać możliwości zakupu i zorientować się w cenach. Figurki nie są tanie, więc muszę się dobrze zastanowić czy na pewno mi się przydadzą. Znając siebie pobawię się trochę a potem rzucę w kąt. Ale też warto popracować nad udoskonaleniem rysunku postaci.

W krajowych sklepach dla artystów plastyków figurki te nie są dostępne.  Figurki BB można znaleźć na Allegro, gdzie jedna figurka wraz z przesyłką kosztuje ponad 100zł. Oba rodzaje figurek można kupić na tzw. chińskim allegro, gdzie są znacznie tańsze. jednak nie ma tu możliwości płacenia przez PayPal. Ebay pozwala na płacenie przez PayPal, dlatego tu postanowiłam poszukać figurek. Ze względu na cenę i proporcje zdecydowałam się na Figma Archetype.  Na Ebay ceny wahają się do 30 do 200zł. Jak się zorientowałam cena zależy także od wielkości gdyż są 2 warianty wielkości, więc lepiej dołożyć i kupić większe.

No cóż, jeszcze się nie zdecydowałam.

One Comment
  1. Moja sunia się mega łatwo nakręca, ale na szczęście aportowanie ją nudzi. Woli kraść i uciekać, niż biegać za czymś (chyba, że to kot/wiewiórka), a najchętniej się szarpie. Jednak za każdym razem jak widzę, że już nie zdrowo się zaczyna nakręcać na coś to od razu zaczynam ćwiczenia wyciszające i skupiające się na mnie. Jak mam smakołyki to również węchowe ćwiczenia. Daleko nam do perfekcji, ale i tak się nieźle słucha

    http://udzielepozyczkiprywatnie.blogspot.com/

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *