Malarstwo do domu to cenna inwestycja. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wymiar stricte finansowy, a przede wszystkim emocjonalny, psychologiczny. Martwą naturę, abstrakcję, nowoczesne malarstwo możesz wykorzystać do tworzenia bezcennego klimatu w domu lub mieszkaniu. Warto skorzystać z tej możliwości.

Malarstwo – dlaczego stanowi cenny element w przestrzeni?

Oryginalna martwa natura pędzla słynnych mistrzów potrafi kosztować majątek. Nie zawsze jednak potrzebny ci wart miliony dolarów oryginał. Reprodukcja obrazu, który cenisz, to także cenna inwestycja, tyle tylko że na nieco innym poziomie. Dzieła malarskie pozwalają bowiem budować charakter przestrzeń, tworzyć wyjątkowy klimat miejsca. Możliwości malarstwa w tym aspekcie są właściwie nieskończone. Może ono odzwierciedlać nasze emocje, charakter, wrażliwość. Bardzo często wiąże się także z ważnymi dla nas wydarzeniami, konkretne przedstawienia czy obrazy malarzy stanowią jakieś cenne wspomnienie albo po prostu wzbudzają tak wielką ilość emocji, że po prostu chcemy mieć możliwość podziwiania ich we własnym domu. Obrazy to nośniki szczególnych wzruszeń, dlatego tak chętnie dekorujemy nimi dom. Nie bez znaczenia często jest także aspekt religijny – ikona stanowi dla wielu osób bardzo ważny sygnał kontaktu z Absolutem, dla niektórych to przede wszystkim bezcenne dzieło sztuki.

Jak połączyć obrazy z innymi elementami przestrzennymi?

Do zakupu obrazów do domu trzeba jednak podchodzić także z dużym rozsądkiem. Oczywiście w dużej mierze możliwości i to, jakie obrazy, jakiego artysty, oryginały czy reprodukcje kupujemy warunkuje budżet, jakim dysponujemy. Niemniej nie tylko o zasoby finansowe tutaj chodzi. Przy wyborze obrazów do domu, oprócz naszych indywidualnych preferencji estetycznych, znaczenie ma także łączenie obrazów malarzy z innymi elementami przestrzeni. Przed zakupem obrazu na płótnie warto zastanowić się, gdzie chcesz go powiesić, w jakim otoczeniu. Nie każdy obraz będzie świetnie pasował do tradycyjnie urządzonego salonu, nie każdy autoportret dobrze będzie się komponował z nowoczesnym wyposażeniem gabinetu. Obraz w tradycyjnej, mocnej ramie to świetna propozycja do dużego pomieszczenia, salonu wypełnionego drewnem, miękkimi tkaninami, skórą. Do szkła, metalu lepiej dobierać twórczość bardziej abstrakcyjną, nowoczesną, która będzie pasowała do wnętrz surowych, loftowych czy bardzo nowoczesnych. Portrety świetnie będą wyglądały na przykład na przedpokoju czy w gabinecie. Do salonu lepiej będzie pasować martwa natura, krajobrazy. Tego typu ilustracje świetnie także sprawdzą się w sypialni. 

Dokonując wyboru malarstwa do domu, warto wziąć więc pod uwagę:

  • typ pomieszczenia, w którym chcemy powiesić obraz, jego specyfikę, 
  • styl aranżacji pomieszczenia, 
  • oświetlenie pomieszczenia oraz miejsca, w którym miałby zawisnąć obraz, 
  • efekt, jaki chcemy osiągnąć (stworzenie bardziej przytulnego, skłaniającego do odpoczynku miejsca czy też podkreślenie charakteru profesjonalnego gabinetu, biblioteki domowej, podkreślenie wyjątkowego klimatu sypialni).

Wszystkie te kryteria warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam, aby wybrać dzieło, na które patrząc w danej przestrzeni, będzie budziło poczucie, że stanowi jej nieodłączną część i współtworzy charakter pomieszczenia. 

Jakie techniki malarskie najlepiej prezentują się w domowych wnętrzach

Malarstwo daje różne możliwości aranżacyjne. Wybierając jedną z technik, którą posługują się malarze, warto po raz kolejny zastanowić się, do jakiego wnętrza chcemy kupić obraz, jaki efekt z jego pomocą wykorzystać. W domowych wnętrzach sprawdzają się zarówno obrazy olejne, akrylowe – te jednak po raz kolejny bardzo dobrze wyglądają w dużych przestrzeniach, często tradycyjnie urządzonych. Twórczość malarzy posługujących się tego typu techniką można wykorzystać także w przestrzeniach korytarzy czy holu, natomiast dobrze, aby była to nieco większą przestrzeń, która pozwoli również na możliwość przyjrzenia się takiemu obrazowi, jego kontemplację. Malarstwo akwarelowe, gwasz, sfumato świetnie będzie pasowało do bardziej nowoczesnych wnętrz, mniejszych salonów, sypialni. Wiele zależy jednak także od konkretnego obrazu. Obraz może także stanowić ciekawy kontrast dla charakteru aranżacji przestrzeni.

Twoje domowa akademia sztuk pięknych

Malarze uczą nas wrażliwości na piękno. W malarstwie kryje się nie tylko wiele pięknych emocji, ale i nauka pewnego typu wrażliwości na świat. Otaczając się sztuką, twórczością artystów, która do nas przemawia, nie tylko organizujemy sobie przyjazną przestrzeń do życia i codziennego funkcjonowania, lecz także kształtujemy w sobie szczególny sposób widzenia rzeczywistości. Uczymy tego także nasze dzieci, od najmłodszych lat ucząc je miłości do malarstwa w sposób naturalny, niewymuszony, kształtując poczucie estetyki przez dawanie dostępu do twórczości artystów prezentujących często odmienne techniki i sposoby przedstawiania rzeczywistości. Malarz to nauczyciel emocji, wrażliwości, perspektywy. Inwestując w malarstwo, inwestujemy przede wszystkim w swoją emocjonalność.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *