Dobry rysunek stanowi podstawę malarstwa. Tak powie każdy nauczyciel sztuki. Nawet artyści, którzy malowali abstrakcje, świetnie rysowali. Wybrali ten styl malarstwa aby nie powielać rzeczywistości. Jednak zasada ta nieco rozmija się z potrzebą ładnego przeniesienia rysunku na płótno lub papier akwarelowy. Nie chodzi tu o oszukiwanie i udawanie, że umiemy rysować, tylko o nie brudzenie materiału. Rysunek jako taki rzadko kiedy bywa bezbłędny. Powstaje w skutek korygowania przy pomocy gumki. Niestety wycieranie i rysowanie od nowa brudzi podłoże do malowania. Szczególnie tyczy się to papieru akwarelowego.

Dlatego też wielu artystów tworzy najpierw projekty, rysunki pomocnicze, szkice, a następnie projekt finalny przenosi na podłoże do malowania.

Dokładne przeniesienie oryginału ma szczególne znaczenie przy kopiowaniu dawnych mistrzów, kiedy to dokładne odwzorowanie jest niezbędne.

Dawni mistrzowie także sobie jakoś radzili. Do dziś historycy sztuki spierają się, czy posługiwali się oni camera obscura, czyli odrysowywali obraz rzeczywistości. Przedziwne jest, że na początku XIV wieku nagle artyści zaczęli realistycznie malować! Zbiegło się to z wynalezieniem camera obscura.

Posługiwanie się rzutnikiem jest dobrym sposobem ale nieco kosztownym. Jest jednak sporo prostych sposobów przeniesienia rysunku czy zdjęcia na podłoże do malowania.

W przypadku akwareli:

  • mały format możemy odrysować z ekranu komputera przy zgaszonym świetle
  • odrysowujemy na szybie okiennej

Przeniesienie na płótno

Możemy wykorzystać kalkę przezroczystą, na której kopiujemy rysunek ołówkiem lub folię, na której kopiujemy mazakiem. Następnie odbijamy rysunek przy pomocy kalki technicznej, kalki krawieckiej lub wykorzystujemy papier zamazany pastelami lub kredkami świecowymi. Możemy także zamazać odwrotną stronę miękkim ołówkiem.

 

Filmik poniżej pokazuje metodę przy użyciu farby umbra palona. Na odwrocie kalki przezroczystej pociągamy kontury rysunku umbrą paloną, a następnie przykładamy do płótna zamalowaną stroną, a po drugiej stronie pociągamy długopisem lub czymś podobnym. Trzeba przy tym uważać aby nie uszkodzić płótna.

 

One Comment
  1. nie znalazłam w filmie nic na temat przenoszenia szkicu na płótno…

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *