Obraz Martwa natura a kotem i rybą pochodzi z 1728 roku i znajduje się w Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, Madrid.
Rozmiar oryginału to 79.5 x 63 cm. Mój pastisz ma rozmiar 40x50cm.

Jean Baptiste Siméon Chardin jest jednym z moich ulubionych malarzy.  Malował głównie martwe natury, do których używał ciągle tych samych rekwizytów jak moździerz czy miedziany garnek.

W moim pastiszu postanowiłam umieścić swojego kota – moją nieżyjącą już kicię Mimblę – oraz cebule i czosnek zamiast ryb.

Obraz ten zdradza wpływy malarstwa holenderskiego. Namalował kilka obrazów, w których żywy kot znajduje się obok martwych ryb, kawałka mięsa czy też przyborów kuchennych leżących na blacie kuchennym. Pozioma perspektywa została tu przełamana przez pionowo wiszące ryby. Jean Baptiste SimeonChardin używał bogatej kolorystyki przez grube nakładanie farby połączone z delikatnymi dotknięciami pędzla, co tworzyło realistyczny obraz.  Jego prace różnią się od mu współczesnych malarzy, gdyż opracował technikę nakładania kilku warstw farby aby uzyskać efekt głębi. Mimo że malował martwe natury, owoce, warzywa, zwierzęta, czyli tematy nie cieszące się wówczas popularnością, zyskał popularność i zrobił karierę. Jego obrazy dobrze się sprzedawały.

 

 

 

CHARDIN, Jean Baptiste Simeon_Bodegon con gato y pescado, 1728_119_(1986.3)
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *