batik
Batik – kotek

Batik powstaje w wyniku przykrywania części materiału woskiem, tak aby nie zafarbował i farbowania reszty. Sama idea jest podobna do linorytu, gdzie drukuje się linoryt, a następnie wycina kolejne warstwy tego koloru, który chcemy zostawić.

Mówiąc prościej w batiku zakrywamy woskiem to co ma pozostać białe na obrazku, następnie farbujemy tkaninę na wybrany kolor. Następnie pokrywamy woskiem to co ma zostać w tym kolorze i znowu farbujemy na kolejny kolor. I tak kolejno pokrywamy tkaninę kolejnymi warstwami koloru.

Generalnie mówi się, że jest to technika łatwa i nie potrzeba specjalnych zdolności artystycznych aby wykonać dobry batik. I tak i nie. Rzeczywiście batik wyróżnia się pewną przypadkowością i nieprzewidywalnością. Nigdy nie wiemy jaki efekt pokaże się na końcu. Ponadto batik nie wymaga precyzji rysunku. Dlatego często wynikiem są niezamierzone piękne efekty kolorystyczne.

Lubię precyzyjny, dokładny rysunek. Tą precyzję można i nawet trzeba uzyskać w linorycie, co niestety wymaga sporo wprawy. Natomiast batik jest zaprzeczeniem precyzji. Tu piękno uzyskuje się przez kolorowe plamy. Dlatego trzeba nieco przestawić swoje myślenie na operowanie kolorowymi plamami.

Wyobrażałam sobie, że w batiku można stosować cienką precyzyjną kreskę przy pomocy tiantingu. Ale nie ma lekko. Otóż batik wymaga rysowania bardzo szybko, gdyż wosk musi być bardzo gorący aby dobrze pokryć tkaninę. Wosk błyskawicznie stygnie na pędzlu więc należy rysować bardzo szybko zmieniając co chwilę narzędzia. Tak więc technika ta wymaga sporo wprawy i doświadczenia.

Oto moje niektóre  prace wykonane w Centrum Promocji Kultury w pracowni Batiku pani Ireny Zawało.

batik - menora jako drzewo zycia

Batik o tematyce religijnej – menora jako drzewo życia.

 

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *