Moje prace wzięły udział w zbiorowej wystawie batików pt. ”EGZOTYKA” autorstwa PRACOWNI BATIKU CENTRUM PROMOCJI KULTURY w DZIELNICY PRAGA POŁUDNIE m. st. WARSZAWY pod kierunkiem IRENY ZAWAŁO, PRACOWNI BATIKU GMINNEGO OŚRODKA KULTURY w WIĄZOWNIE pod kierunkiem JOANNY CZUBAK oraz PRACOWNI BATIKU MARECKIEGO OŚRODKA KULTURY pod kierunkiem AGATY GRUBER.

wystawa batiku 2017

Moje koty i psy w batiku. Te prace (z wyjątkiem czarnobiałego kotka u dołu) zostały zrobione przeze mnie.  Do wystawy zakwalifikowało się aż 7 moich prac. Poniżej moje kwiaty.

wystawa batiku 2017

Irysy na żółtym tle są mojego autorstwa.  Kwiaty powyżej są autorstwa koleżanki z naszej grupy.

Nasza grupa batikarek przywiązuje dużą wagę do detalu. Mimo, że batik z założenia nie jest techniką opierającą się do dopracowywaniu szczegółów, staramy się tworzyć sztukę figuralną odzwierciedlającą rzeczywistość: przyrodę, pejzaże, portrety.

Batik najbardziej znany jest jako indonezyjska sztuka barwienia tkanin. Jest to jednak zupełnie inna technika batiku, wykonywana przy użyciu zupełnie innych barwników i technik. My tworzymy batik dekoracyjny, stanowiący ozdobę mieszkania.

Batik przepięknie wygląda jako abażur lampy lub zasłona na okno, gdy prześwieca przez niego światło. Niestety użyta technologia nie pozwala na wystawianie prac na światło, gdyż powoduje ono blaknięcie kolorów. Batik stanowi wspaniałą dekorację na ścianę, oprawiony w cienkie ramki z białym papierem na spodzie. Batik pozwala na łatwe wykonanie dużych obrazów dekoracyjnych.

Nasza pracownia, pod kierunkiem pani Ireny Zawało, ściśle opiera się na tradycyjnej technice batiku polegającej na naprzemiennym barwieniu i woskowaniu. Trzymamy się tradycji i nie wykonujemy technik łączonych.  W tradycyjnym batiku materiał w całości moczy się w barwniku. Dopuszczalne są przejścia gradientowe, które można uzyskać przez moczenie materiału na przykład do połowy. Tradycyjny batik nie dopuszcza malowania pędzelkiem ani rysowania konturów mazakiem. Jako tradycjonalistki trzymamy się batikowych zasad. Małym odstępstwem jest minimalne podbarwienia bardzo niewielkiego fragmentu pracy np. środka kwiatka.

Zdjęcia z prac przedstawionych na wystawie. Fotografowałam tylko to co mi się podobało.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *