Nie jestem asem akwareli, raczej przeciwnie. Ale próbuję różne papiery, farby, media. Jak do tej pory nie odważyłam się malować na papierze 100% bawełny. Nie wiem czy jest dobry. Jednak spóbowałam różnych papierów i mogę powiedzieć, które nie są dobre do akwareli dla wiecznie początkujący, a dla profesjonalistów tym bardziej. Ostatnio bawię się raczej notatnikami na spirali.

Nie sprawdziły się do akwareli:

  • Canson Student 160 g/m2 – piszą, że do akwareli, ale nie polecam. Dobry do ołówka, cienkopisów.
  • Watercolor Pad SMLT 280 gsm – dobry do cienkopisów, tuszu, ołówka, ale do akwareli nie, farba się w ogóle nie rozpływa. Nie można nakleić taśmy malarskiej do odgraniczenia brzegów, bo taśma odrywa się razem z papierem.
  • Solo Goya Masking Marker Kreul – nie wiadomo jak tego używać, nie udaje się usunąć palcem z papieru,

Nieco lepsze bloki do akwareli:

  • Canson mixmedia 300 g/m2
  • Canison Aquarelle 300 g/m2

Co ciekawe, Canison Aquarelle 300 g/m2 polecał mój ulubiony akwarelista Nithin Sing. On na nim maluje i powstają cuda.

Goya Solo Masking Marker Kreul

Potrzebuję narzędzia, które naniesie płyn maskujący jako równą kreskę. Niestety poprzedni płyn zasechł wskutek nieużywania i zdecydowałam się na marker z płynem maskującym. Spodziewałam się, że działa on na zasadzie pędzla lub brush pena. Niestety nie.

Przy pierwszej próbie użycia okazało się, że marker nie pisze, to znaczy nie zostawia śladu płynu maskującego na kartce. Nigdzie nie ma informacji jak się to ustrojstwo używa. Potrząsanie, namaczanie końcówki nic nie dało. W czasie potrząsania nasadka spadła i połowa płynu się wylała. Dolałam wody. Namoczyłam końcówkę w gorącej wodzie. Dalej marker nie pisze. Sprawdziłam nasadkę, czy nie jest zatkana, ale nie.

Ostatecznie odkryłam metodę działania tego markera. Otóż płyn maskujący płynie wtedy jeśli mocno naciska się na końcówkę. Czyli można robić kropki a nie linie. Naciskanie powoduje powstanie rowka na papierze. Po wyschnięci nie daje się tego płynu usunąć (mimo że został rozcieńczony wodą). A może trzeba nacisnąć, tak aby wypłynęła kropla, w której się potem macza końcówkę i robi linie? Pomysł trochę marny.

Generalnie rzecz nadaje się do śmieci. I tu ostrzegam, żeby zawsze, sprawdzać rzecz zaraz po zakupie i nie wyrzucać paragonu. Po zakupie w sklepie stacjonarnym można zwrócić towar w ciągu 14 dni. Mój marker skończył w śmieciach, bo wyrzuciłam paragon.

Akwarelka (wiem że marna) namalowana na papierze SM LT. Widać co się dzieje po oderwaniu taśmy malarskiej. Na górnym obrazku widać też, że nie udało się usunąć płynu maskującego Goya Solo.

Blok SM LT raczej nie nadaje się do akwareli. Może do zakolorowywania rysunków cienkopisem. Do cienkopisów ok. Nie nadaje się do promarkerów bo rysunek przebija na drugą stronę. Do malowania nadaje się tylko prawa strona. Lewa strona kartki tylko do rysunku ołówkiem lub cienkopisem.

papier do akwareli

Ta akwarelka na papierze SM LT jest może OK. Kto wie, może profesjonalista dałby sobie radę.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *